Remont przy użyciu wiertarki – uszczelnianie rur pcv

Wiertarki to niezbędne narzędzia, bez których wiele remontów nie byłoby w stanie dojść do skutku. Czasem nie jest konieczny remont łazienki, wystarczy próbować przykręcić śrubę do ściany w celu powieszenia nowego obrazu, a możemy natrafić na rurę instalacji wodnej, która biegnie wzdłuż ściany. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nieszczelnością w rurze, która powstała na skutek wwiercenia się wiertarką w instalację. 

Jak zapobiec wwierceniu się w rurę?

Na samym początku warto zastanowić się, gdzie chcemy wiercić, ponieważ w niektórych przypadkach wystarczy chwila, aby uświadomić sobie, że to przecież zły pomysł. Dobrym przykładem jest tutaj mieszkanie będące wyposażone w coraz częściej spotykane ogrzewanie podłogowe. Jeżeli znajduje się ono również u nas, możemy mieć pewność, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy wiercić w podłodze, a przynajmniej w pomieszczeniach, w których ogrzewanie podłogowe jest zainstalowane. Kolejnym miejscem jest ściana w łazience, tam, gdzie przymocowana została bateria, lub w okolicy toalety, zależnie od tego, w którą stronę zostały poprowadzone rury kanalizacyjne. Szczególnie musimy unikać też wiercenia w miejscu, gdzie znajduje się rozdzielacz, piec gazowy, zarówno w postaci podgrzewacza przepływowego jak i bojlera. W nowoczesnym budownictwie cała instalacja zazwyczaj jest już schowana, rury nie biegną w widocznych miejscach wzdłuż ścian. Powinniśmy dokładnie zapoznać się z planami naszego mieszkania, jeżeli wiercenie jest dla nas konieczne, aby uniknąć strasznej, oraz kosztownej gafy. Gdy już coś uszkodzisz, pod żadnym pozorem nie kontynuuj wiercenia – Twoje mieszkanie może zalewać się z jednej strony wodą, a przy następnej próbie wywiercenia dziury możesz trafić nie w rurę, lecz przewód elektryczny – takie połączenie jest niebezpieczne dla wszystkich domowników, jak i dla samego mieszkania. 

Co gdy wwierciłem się w rurę?

Gdy będzie już za późno, wwiercimy się w rurę i nie wiemy, co czynić dalej, najważniejsze to zachowanie spokoju. Na samym początku musisz przeprowadzić ocenę sytuacji, przypatrując się szkodom. Czy z przewierconej rury cieknie, lub tryska woda? Jeśli tak, najprawdopodobniej trafiłeś na zwykłą rurę, którą przepływa woda pod wysokim ciśnieniem. Jeśli jednak przewierciłeś rurę, a ściana, podłoga czy sufit pozostają suche, trafiłeś na rurę kanalizacyjną. Jak poradzić sobie z dziurą i przeprowadzić uszczelnianie rur pcv

Szybkim rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnego kołka, który średnicą będzie bardzo zbliżony do używanego przez nas wiertła. Można go nabyć w bardzo wielu sklepach branżowych czy budowlanych, przez co warto zaopatrzyć się w niego jeszcze przed ostatecznym rozpoczęciem remontu. Naprawa rury tą metodą jest tymczasowa, jednak na pierwsze dni zupełnie wystarczająca – musisz nagrzać zarówno kołek, jak i rurę. Możesz zrobić to przy użyciu lutownicy. Następnie wsuwasz kołek w dziurę po wiertle, oraz zostawiasz go do momentu, aż ostygnie. Na sam koniec obcinasz pozostałości kombinerkami – voilà!