Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Kredyty frankowe przysporzyły wielu problemów i nadal są tematem gorących dyskusji, zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie. Problemy z kredytami frankowymi posiadają nie tylko frankowiecze, a więc osoby, które zdecydowały się na kredyt we frankach, ale obecnie również banki, które takich kredytów udzieliły, bez dokładnego informowania o ryzyku walutowym. Czy jest szansa na rozwiązanie problemu frankowiczów?

Frankowicze bardzo długo czekali na ustawę frankową. Projekty, które się ukazywały, nie były jednak zadawalające, ze zrozumiałych względów, dla frankowiczów. Pomoc dla frankowiczów nadeszła jednak od kancelarii prawnych, które podjęły się obrony osób pokrzywdzonych. Od tego czasu, wiele osób może cieszyć się wygraną przed sądem, zakończoną spłatą kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, czy tez unieważnieniem umowy. Pozew przeciwko bankom w sprawie kredytów frankowych, to dobre rozwiązanie!

Podejmij walkę w 3 krokach

Podjęcie walki o swoja przyszłość i lepsze jutro wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Czego potrzeba? Przede wszystkim konieczna jest odważna decyzja znalezienia dobrego prawnika, który:

  • po pierwsze, dokona rzetelnej analizy umowy kredytowej. Dzięki temu, będzie mógł zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. należy bowiem pamiętać, że nie każda umowa kredytowa wygląda tak samo i mogą znaleźć się w niej zapisy, które uniemożliwią staranie się o konkretny cel. Dlatego analiza umowy jest tak ważna,
  • po drugie, przeprowadzi on postępowanie reklamacyjne w banku. Nie musisz tego robić sam. Dobry prawnik doradzi i mając upoważnienie, wiele zrobi za Ciebie,
  • po trzecie, złoży pozew indywidualny. Pozew jest dostosowany do indywidualnych warunków i jest dopasowany do potrzeb osoby poszkodowanej. Dobry adwokat, jako pełnomocnik, będzie reprezentował klienta na każdym etapie. 

Dlaczego warto walczyć?

Ktoś może zapytać, czy w ogóle jest sens, alby walczyć o swoje przed sądem? Czy faktycznie to się może udać? Oczywiście, że tak! Jest wiele korzyści z pozwu przeciwko bankowi.

Po pierwsze, kredyt może stać się kredytem złotówkowym. Nie jest to oczywiście łatwe, jednak możliwe. Możliwa jest również spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy. Ponadto, umowa kredytowa może zostać unieważniona. Z pomocą swojego prawnika możesz wnioskować o jedno z najbardziej korzystnych dla Ciebie rozwiązań!

Po drugie, być może bank będzie musiał wywiązać się z pewnych kwestii. Może okazać się, że będzie musiał zwrócić pieniądze Frankiewiczowi za kwoty pobierane niezgodnie z prawem. W zależności od tego, ile lat już spłacasz kredyt, może to być całkiem spora suma!

Po trzecie, składając pozew przeciwko bankowi, frankowicz wraz z adwokatem mogą wnioskować o zwrot składek zapłaconych z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oczywiście muszą być do tego pewne podstawy. Warto to dokładnie omówić ze swoim prawnikiem.

Po czwarte, no i chyba najważniejsze – zadłużenie znacznie się zmniejsza. To największa z możliwych ulg dla kredytobiorcy we frankach.

Najbardziej znane, korzystne orzeczenia sądów

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 24 października 2018 roku w sprawie II CSK 632/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 27 lutego 2019 roku w sprawie II CSK 19/18
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie III CSK 159/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 9 maja 2019 roku w sprawie ​I CSK 242/18

Pozew zbiorowy – czy warto?

Oprócz pozwów indywidualnych, można skorzystać również z pozwów zbiorowych. Jednak, kancelarie coraz rzadziej decydują się na prowadzenie pozwów zbiorowych. Wynika to z tego, że są one znacznie trudniejsze do rozpatrzenia przez sąd i ciągnął się one znacznie dłużej. Wynika to z tego, że każda umowa frankowa zawarta z bankiem może być inna, co niesie duże trudności. Dlatego, znacznie lepszym rozwiązaniem jest pozew indywidualny. Jednak, naprawdę wiele zależy od indywidualnych kwestii, dlatego najlepiej skonsultować swój przypadek z dobrym adwokatem.