Kołatka do drzwi – ciekawe okucie, które odmieni wygląd Twojego domu

Kołatka do drzwi była niegdyś stosowana zamiast dzwonka, aby poinformować mieszkańców domu o gościach stojących przed drzwiami. Obecnie ma charakter bardziej dekoracyjny, pozwala bowiem nadać wejściu eleganckiego lub rustykalnego wyglądu. Czy warto zdecydować się na taką ozdobę oraz jaki wybór okuć tego typu mamy na rynku?

Kołatka do drzwi – szeroki wybór ozdób

Kołatka do drzwi może być przepięknym podkreśleniem nie tylko stylu, w jakim został wykończony dom, ale także charakteru jego mieszkańców. Na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór modeli o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, od nowoczesnych i minimalistycznych, przez klasyczne, pięknie zdobione i eleganckie, po rustykalne, o najciekawszych formach. Dzięki temu można z łatwością dopasować kołatkę do stylu drzwi, a także ogólnego wystroju, jaki zaplanowali mieszkańcy danego budynku. Odmienia ona wygląd wejścia, może stanowić także ozdobę pasującą do ogrodu, nadającą mu odpowiedniego, pożądanego charakteru. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kołatki do drzwi w kształcie zwierząt, np. ptaków czy lwów, a także modele rustykalne, które świetnie sprawdzają się na drewnianych skrzydłach. Oczywiście kołatki do drzwi nie muszą być tak wyróżniającą się częścią wejścia – dla zwolenników klasyki i elegancji nie brakuje modeli bardziej stonowanych, które również będą piękną ozdobą wejścia.

Kołatka do drzwi – jak wybrać odpowiedni model?

Wybór odpowiedniej kołatki powinien być uzależniony przede wszystkim od gustu właścicieli budynku, jest to bowiem okucie, przy którym estetyka gra główną rolę. Czy to będzie model nowoczesny, klasyczny, rustykalny czy zupełnie unikalny – powinien przede wszystkim podobać się kupującym oraz pasować do drzwi i ogólnej aranżacji wejścia do budynku. Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy okucie będzie wystawione na działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV. Jeśli wejście domu jest osłonięte, np. daszkiem, okucie nie będzie tak narażone na zniszczenie. Jeśli natomiast drzwi wejściowe są narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, kołatka powinna być wykonana z trwałego materiału i zabezpieczona przed korozją, zniszczeniem i wyblaknięciem pod wpływem promieni słonecznych. Warto w takim przypadku pokusić się o modele o większej wytrzymałości, które posłużą dłużej w idealnym stanie.

Funkcjonalna kołatka do drzwi

Nie zapominajmy, że kołatka do drzwi to także funkcjonalny dodatek, który może posłużyć zamiast dzwonka. Jeśli więc nie chcemy montować mechanizmu z sygnałem dźwiękowym, który nie każdemu musi odpowiadać, kołatka będzie świetną alternatywą i często o wiele bardziej gustownym i dyskretnym rozwiązaniem. Warto więc wybrać model, który będzie poręczny dla gości, aby był w stanie zasygnalizować mieszkańcom domu ich przybycie.