Jaką kawę w sklepie powinniśmy wybrać?

Nasz rodzimy rynek jest bardzo bogaty w kawy, które zachęcają nas zarówno wyjątkowymi opakowaniami, jak i ciekawymi nazwami. Warto wiedzieć, która kawa będzie w stanie nas zaskoczyć swym aromatem i smakiem. Jak zatem wybrać taką, która idealnie wpisze się w nasz gust i preferencje?

Odpowiednia kawa, dostosowana do sposobu jej parzenia

Nawet jeśli odnajdziemy dobry sklep kawa w jego asortymencie wcale nie musi być zgodna z naszymi oczekiwaniami. Jak zatem podejść do wyboru kawy, aby móc jedynie cieszyć się jej smakiem? Po pierwsze, koniecznie dopasujmy jej rodzaj do możliwości naszego dystrybutora kawy. Jeśli to zadanie zostanie wykonane odpowiednio, na pewno będzie zadowoleni z rezultatów.

Dobra kawa odpowiednia do parzenia w ciśnieniowych ekspresach potrzebuje innego typu wypalania ziaren kawowca, niżeli ta parzona w sposób tradycyjny. W wypadku wspomnianych ciśnieniowych ekspresów najlepsza będzie ciemna kawa, jednak jeśli posiadamy przelewowy ekspres, rozglądajmy się raczej za kawą z wypału jasnego, której smak jest delikatniejszy.

Mielona czy ziarnista – na jaką postawić?

Nie da się ukryć, że sklepy najczęściej oferują nam mieloną kawę, chociaż to kawa ziarnista jawi się jako lepsze wyjście. Będzie to świetne rozwiązanie, kiedy posiadamy ekspres zaopatrzony we wbudowany młynek. Pamiętajmy jednak o tym, że korzystanie z osobnego młynka do kawy nie jest niczym trudnym i czasochłonnym. Z pewnością znajdziemy ranking kawy ziarnistej, który pozwoli nam wybrać najlepszy produkt.

Na czym polega zatem przewaga ziaren? Przede wszystkim na tym, że te dłużej będą mogły zachować swą świeżość, a to znacznie przekłada się na lepszy aromat i smak. Nawet ta bardzo szczelnie zamknięta kawa zmielona, może bardzo szybko wietrzeć i tracić swoje walory i właściwości. Bez względu na to, czy wybieramy kawę do biura czy do domu, miejmy to zawsze na uwadze.

Kawa w kapsułkach – kiedy będzie dobry wyborem?

Co przyciąga klientów do kapsułek, to przede wszystkim bardzo szeroki wybór kaw i napojów kawowych. Ich przygotowanie polega jedynie na umieszczeniu kapsułki w ekspresie i przyciśnięcie jednego przycisku. Jako, że kawy te są pakowane próżniowo, mogą przez długi czas zachowywać pożądaną świeżość, co oznacza dla nas uzyskanie wyjątkowego smaku.

Niestety spotkamy się tutaj z pewnym minusem, którym jest dość wysoki koszt, a szczególnie w porównaniu do kaw mielonych i ziarnistych. Jedna kapsułka kawy, oznacza dla nas wydatek rzędu około jednej złotówki.

Rozpuszczalna kawa

Fakty są takie, że na pewno spotkamy się ogromnym wyborem kaw rozpuszczalnych, które najczęściej sprzedaje się w słoikach, jak i saszetkach. Jest to rozwiązanie, które największą popularnością cieszy się wśród osób często będących w podróży, a to właśnie daje im największą wygodę i oszczędność czasu. Jest jednak jeden ogromny minus tego rozwiązania, gdyż wygoda oznacza tutaj sporą utratę aromatu i smaku. Co więcej, w tego typu produktach prawie zawsze jest obecnych spora ilość różnych dodatków, które nie kojarzą się najlepiej. Stąd, największa liczba kawoszy sięga jednak po opcję tradycyjną, czyli mielone i ziarniste kawy, a te już samym zapachem potrafią pobudzić nas, nawet podczas najcięższego poranka.