Do czego wykorzystuje się kaboszony?

Kaboszony to wyjątkowo efektowne ozdoby, które znajdują zastosowanie głównie przy tworzeniu biżuterii oraz innych produktów handmade. Jak wyglądają, jakie są ich rodzaje i do czego można je wykorzystać?

Kaboszony – co to?

Kaboszony to ozdoby o płaskim spodzie i wypukłej powierzchni. Zazwyczaj mają kształt koła lub owalu, jednak mogą występować także w innych formach. Wykonuje się je z różnych materiałów, od naturalnych kamieni ozdobnych po szkło. Zazwyczaj mają gładką, wypolerowaną powierzchnię, co wydobywa z nich wyjątkowo dekoracyjny charakter. Naturalne kamienie obrabia się z pomocą szlifu kaboszonowego, dzięki któremu ukazują się ich wyjątkowe wzory i kolory.

Ozdobne kaboszony wykonywane z tworzyw sztucznych mogą także posiadać fasetowaną powierzchnię, dzięki czemu pięknie odbijają światło i kształtem przypominają oszlifowane kamienie szlachetne.

Jakie zastosowanie znajdują kaboszony?

Kaboszony są wykorzystywane przede wszystkim przy tworzeniu różnorodnych produktów handmade. Są bardzo popularne przy wykonywaniu biżuterii – dzięki pięknym wzorom i kolorystyce mogą stanowić podstawową dekorację kolczyków, wisiorków, pierścionków czy bransolet. Można także zdobić nimi ubrania, pasmanterię, torebki oraz inne akcesoria. Wykorzystuje się je również do tworzenia ozdobnych breloków, zakładek do książek itp.

Kaboszony mogą osiągać najróżniejsze wzory i kolory, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo szerokie i pozwala twórcom na tworzenie nieskończonej ilości wyjątkowych produktów. Z łatwością można wykorzystać je do zdobień, ponieważ dzięki płaskiemu spodowi można w prosty sposób przyklejać je do różnych powierzchni. Często wkleja się je w metalowe bazy do biżuterii – jest to łatwy sposób na stworzenie bardzo efektownych ozdób. Kaboszony można także podkleić filcem lub skórką i wykorzystać przy tworzeniu biżuterii z wykorzystaniem koralików, haftów, plecionek itp.

Jakie są rodzaje kaboszonów?

Kaboszony są podzielone przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Od tego zależy ich estetyka, dostępna kolorystyka i wzory, a także ceny. Wyróżniamy:

– kaboszony z kamienia naturalnego – jest to najbardziej ozdobny typ kaboszonów, pozwalający na tworzenie wyjątkowej biżuterii. Do ich stworzenia wykorzystuje się ozdobne typy kamieni, wykończone z pomocą szlifu kaboszonowego. Najczęściej jest to malachit, labradoryt, krzemień pasiasty czy sardonyks. Po oszlifowaniu i wypolerowaniu osiągają przepiękne barwy i wyjątkowe, niepowtarzalne wzory, dlatego są bardzo cenionym przez twórców materiałem. Kaboszony z kamienia mogą być stosowane do uzupełnienia biżuterii lub stanowić ich główny element, np. jako wisior. Mogą mieć różne kształty, od okrągłego i owalnego po kształt łzy, migdała itp.

– kaboszony z kamienia syntetycznego – jest to tańsze rozwiązanie, niż w przypadku wersji z kamienia naturalnego. Sztuczne tworzywo świetnie imituje ozdobne kamienie, pozwalając na stworzenie bardzo efektownych ozdób. Można spotkać kaboszony imitujące turkus, malachit czy agat.

– kaboszony szklane – jest to bardzo popularny typ kaboszonów, pozwalający na największą dowolność, jeśli chodzi o osiągane wzory i kolorystykę ozdób. Bardzo często podkleja się je bowiem kolorowym wzorem, który jest uwypuklany dzięki szklanej soczewce. Wygląda to bardzo estetycznie i umożliwia stworzenie biżuterii z dowolnym motywem – kwiatami, mandalami, symbolami, a nawet postaciami z filmów. Często wykorzystuje się je przy tworzeniu biżuterii, a także breloków, ozdobnych zakładek do książek itp. Kaboszony szklane często można kupić już z gotowym podklejonym wzorem – w sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii dostępny jest bardzo szeroki wybór najróżniejszych projektów.

– kaboszony ze szkła kryształowego – są to ozdobne kaboszony, które pięknie odbijają światło. Często łączy się dwa elementy z zatopioną w nich kolorową folią, która daje dodatkowy efekt pastelowych kolorów.

– kaboszony z akrylu – kaboszony ze szkła akrylowego również pozwalają na tworzenie najróżniejszych wzorów, kształtów i kolorystyki. Występują w wersjach okrągłych i owalnych, a także w innych kształtach. Mogą być gładkie lub posiadać specjalnie obrobioną powierzchnię, dzięki czemu przypominają kryształki.