Badanie krwi w ciąży

Gdy tylko każda z kobiet dowie się, że jest w ciąży powinna od tego momentu wykonywać wszystkie badania regularnie. Zarówno wizyty lekarskie, wykonywanie obowiązkowych jak i zalecanych badań pozwoli  zredukować ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży, jak i w czasie porodu. Ważnymi elementami badań w ciąży są ultrasonografia (USG) i badania laboratoryjne, np. badanie glukozy. Zaleca się wykonanie badań krwi. Natomiast tak istotne badania genetyczne wykonuje się tylko w określonych przypadkach. Brak podstawowych badań w czasie ciąży może mieć wpływ na zwiększenie ryzyka poronienia, obumarciem wewnątrzmacicznym płodu czy powikłaniami okołoporodowymi.

W warunkach domowych do rozpoznania ciąży najczęściej wykonuje się tradycyjny test ciążowy. wykrywa on w moczu beta-hCG, czyli podjednostki beta hormonu gonadotropiny kosmówkowej. Nie jest on jednak wyłącznie związany z ciążą. Jego wzrost w surowicy krwi i moczu może sugerować  również nowotwór jajnika, raka kosmówki czy nawet być efektem palenia marihuany. Jednak wykonuje się go jako badanie krwi w ciąży potwierdzające ciążę, jak również badanie pozwalające na kontrolę prawidłowego rozwoju płodu w trakcie I trymestru ciąży. Pod koniec 13 tygodnia ciąży, czyli po I trymestrze, stężenie beta-hCG stopniowo się obniża. Po zajściu w ciążę stopniowo rosną.

Z krwi w ciąży kobieta może wykonać badania genetyczne pozwalające na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia wady genetycznej. Nie są to badania wykonywane na czczo.  Pobiera się niewielką ilość krwi żylnej, w której bada się obecność określonych substancji. Pierwszym testem wykorzystywanym w badaniu wad wrodzonych w ciąży jest test podwójny (test PAPP-A). Wynik wskaźników laboratoryjnych koreluje również z wynikiem przezierności karkowej w USG. Niski poziom białka PAPP-A i wysoki poziom beta-hCG przy dużej przezierności karkowej mogą wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa. Z kolei niskie stężenia obu tych wskaźników przy jednocześnie dużej przezierności karkowej mogą sugerować występowanie zespołu Edwardsa .Test potrójny określa prawdopodobieństwo wystąpienia takich wad genetycznych jak zespołu Edwardsa, Downa, rozszczepu kręgosłupa, jak również innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego

W ciągu dziewięciu miesięcy to badanie powinno być wykonane z piec razy, ponieważ jest bardzo istotne. Standard opieki okołoporodowej, w którym zawiera się minimalna liczba badań koniecznych dla zachowania pewności o zdrowie matki i dziecka. Dzięki badaniom możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz chorób kobiety, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rozwój oraz stan zdrowia płodu. Jednocześnie ważne jest, aby w czasie ciąży zadbać zarówno o swoje zdrowie jak i nie narodzonego dziecka.

Morfologia krwi dostarczyć może ważnych informacji o tym jaka jest liczba płytek krwi, ile wynosi liczba czerwonych krwinek, jakie jest stężenie hemoglobiny. Wyższe lub niższe niż norma wyniki powinny zaniepokoić kobietę, ale jeżeli nie odbiegają one od normy znacząco nie warto popadać od razu w przesadę, ale poczekać spokojnie do wizyty u lekarza prowadzącego, który dokona dokładnej interpretacji.

Badanie morfologii może wykryć anemię już w pierwszych dniach ciąży, można też stwierdzić co miało wpływ na anemie u przyszłej matki.Informacje te są potrzebne do oceny stanu zdrowia przyszłej mamy.