Archiwum medyczne – czym jest i dlaczego warto z niego skorzystać?

Przechowywanie i archiwizowanie dokumentów to zagadnienie, z którym musi zmagać się wiele firm oraz instytucji – w tym również placówek służby zdrowia. Polskie prawo jest w tej kwestii nieubłagane – dokumenty, które zawierają dane wrażliwe, należy przechowywać nawet przez okres kilkudziesięciu lat, co może przynieść nie tylko kłopoty natury logistycznej, ale również finansowej. Dlatego też dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest skorzystanie z archiwum medycznego. Czym jest i jakie korzyści daje?

Czym jest archiwum medyczne?

Archiwum medyczne to przestrzeń dla dokumentów, gromadzonych przez placówki służby zdrowia – oferowane jest ono przez specjalistyczne firmy, które w ten sposób znacznie pomagają wielu instytucjom w prowadzeniu codziennych działań i odciążają je od żmudnego obowiązku, jakim jest archiwizowanie wszelkiego rodzaju kartotek pacjentów, dokumentów administracyjnych, zdjęć rentgenowskich itd. Mówiąc krótko – nie musisz przechowywać ich samodzielnie, ponieważ zrobi to za Ciebie specjalistyczna firma zewnętrzna.

Jakie korzyści zyskasz?

  • Możliwość przechowywania dokumentów w najlepszych warunkach. Archiwum medyczne to miejsce przystosowane do tego, aby nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat gromadzić dokumenty i przechowywać je w najlepszych warunkach. Specjalistyczne firmy dbają nawet o to, aby temperatura czy wilgotność powietrza były na odpowiednim poziomie – dzięki temu nawet po kilkudziesięciu latach wszelkie akta czy pisma są w doskonałym stanie i można bezproblemowo z nich korzystać. Oczywiście masz do nich łatwy i szybki dostęp, kiedy tylko chcesz.
  • Bezpieczeństwo danych. Dzięki archiwum medycznemu masz pewność, że wszelkie wrażliwe dane – np. te dotyczące pacjentów czy też danej placówki służby zdrowia, będą w pełni bezpieczne. Masz do nich dostęp tylko Ty i wskazane osoby, dzięki czemu zyskujesz pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce.
  • Usługi dodatkowe. Wiele firm oferujących archiwa dokumentów, świadczy także inne usługi, które mogą być niezbędne w firmach albo instytucjach. I tak to podstawowych działań należą niszczenie dokumentacji, jej brakowanie, wprowadzanie elektronicznego obiegu dokumentów, a nawet obsługa kadrowo-płacowa! W ten sposób zyskujesz kompleksową pomoc i masz pewność tego, że Twoje codzienne działania zostaną usprawnione tak, jak to tylko możliwe.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy. No i w końcu to, co dla wielu firm i instytucji najważniejsze, a więc oszczędności. Tworząc własne archiwum i przechowując dokumenty na własną rękę, musiałbyś poświęcić bardzo wiele czasu i pieniędzy, dlatego też warto skorzystać z pomocy z zewnątrz – w ten sposób oszczędności będą bardzo duże, podobnie zresztą jak Twój komfort.

Gdzie znaleźć archiwum medyczne?

Oczywiście w Internecie – na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm tego typu, a Twoim zadaniem będzie znalezienie takiej, która zapewni Ci kompleksową i w pełni profesjonalną obsługę. Dokładnie zapoznaj się więc z ofertami poszczególnych archiwów, sprawdź jakie usługi oferują i jakie jest ich dotychczasowe doświadczenie. W celu weryfikacji jakości usług oraz profesjonalizmu danej firmy, możesz również zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów, co pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się doskonałą współpracą na przestrzeni wielu kolejnych lat.